حدود و اختیارات کانون سردفتران و دفتریاران در هزینه کردن در آمدهای کانون
نویسنده : زیرنظر مدیریت کانون سردفتران و ذفتریاران بازنشسته - ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز ٢۳ فروردین ۱۳٩٤
 

                                           

کانون محترم سردفتران هرگونه پرداخت و یا تعیین بودجه برای موارد غیر مصرح در قانون را نمی تواند انجام دهد .

دارائی های کانون سردفتران که از مخل پرداختی های سردفتران بر اساس مواد قانونی مربوطه فراهم گردیده به صراحت ماده واحده مصوب 28 /2 / 1337 و مواد 10 و 11 و 57 و 68 قانون دفاتر اسناد رسمی به منظور بیمه بازنشستگی و از کار افتادگی و امور رفاهی و درمانی سردفتران و دفتریاران و عائله تحت تکفل آنها و استفاده آنان و کارمندان دفاتر از وام برابر مقررات مربوطه می باشد و هزینه کردن آن در مورد دیگر و بهر عنوان خلاف قانون است .

در این مورد کانون سردفتران بازنشسته از آغاز به منظور رفع تکلیف شرعی و صنفی تذکرات لازم را داده است و اقداماتی نموده ولی متاسفانه برخی اشخاص ذینفع مصلحت خود را بر قبول تذکرات و اقدامات این کانون ندانسته و با بکارگیری مقدمات و سیاستهاو تمهیداتی تصرفات واقع شده را غیر قانونی تلقی نکرده اند .

اخیراً ملاحظه شد در مصاحبه ای که آقای رئیس محترم فعلی کانون سردفتران ( جناب آقای دشتی ) داشته اند . به این مسئله توجه نموده و نظر کانون سردفتران و دفتریاران بازنشسته را اجمالا تایید نموده اند   

 برای اطلاع بیشتر همکاران بازنشسته و شاغل عین اظهارات ایشان که در صفحه ضمیمه  ماهنامه نوروز 94 کانون درج شده است  به نظر میرسد .

متن قسمتی از صفحه 5 ضمیمه نوروز 94 ماهنامه کانون سردفتران عینا بشرح ذیل است .

کانونهای سردفتری واقعیتی قانونی و دارای ظرفیت فراوان هستند که در برخی استانها تشکیل شده اند اما این ظرفیت مهم ، بدون بودجه و اختیارات کافی و مسوولیتهای لازم ، امکان فعالیت در حوزه دفاتر اسناد رسمی را ندارند. سیاست کانون مرکز در مواجهه با سایر کانونها درخصوص مسائل مالی و برون سپاری وظایف خود به سایرکانونها چیست ؟

تشکیل و فعالیت کانونهای سردفتری ، حکم قانون است و تا امروز هم این تکلیف قانونی به انجام رسیده است ، قانون مسآله بودجه کانونها را پیش بینی نکرده است و تا اصلاح قانون در این خصوص ، مشکل بودجه کانون استانها ادامه دارد ، البته اینجانب معتقدم می توان بودجه ای را در اختیار استانها به عنوان هزینه کرد قرار دهیم ، اما مجموع نظرات هیات مدیره و مکاتبات معاونت سابق امور اسناد سازمان ثبت اساد و املاک کشور و تصریح قانون در این خصوص ، امکان در اختیار قرار دادن بودجه به کانون استانها وجود ندارد .

در خصوص همکاری و تفویض اختیارات به کانونها بارها تاکید کرده ام که کانون مرکز به تنهائی امکان حل و فصل و پیگیری مشکلات همکاران ما در سراسر کشور را ندارد و برون سپاری وظایف و اختیارات کانون مرکز ، سیاست جدی هیات مدیره است و به کررات از استانها درجلسات مختلف تقاضای کمک و همراهی نموده ایم ، درهمایش ششم وبلاگ نویسان  در اراک موضوع ارتباط با نمایندگان مجلس از سوی روسای محترم یکی از جوامع سردفتری مورد اعتراض واقع شد و کانون هم این موضوع را به ایشان سپرد، از بعد از همایش تا به امروز شخصا دو بار با ایشان تماس گرفتم ، اما هنوز موفق به انجام موضوع مورد نظر نشدیم ، لذا کانون مرکز اعلام آمادگی می نماید تا نسبت به برون سپاری وظایف خود با رعایت قانون اقدام نماید .

         روابط عمومی کانون صنفی سردفتران و دفتریاران باز نشسته

     منتطر نظرات و پیشنهادات همکاران عزیز هستیم