درباره نوروز
نویسنده : زیرنظر مدیریت کانون سردفتران و ذفتریاران بازنشسته - ساعت ٧:٤٥ ‎ق.ظ روز ٩ فروردین ۱۳٩٥
 

                                                  بسمه تعالی

دکتر محمد شیخ الرئیس کرمانی 

   عضو هیات علمی دانشگاه              

                                                      در باره نوروز

نوروزجشنی باستانی است که به مرور زمان رنگ ملی و سپس مذهبی بخود گرفته است .

این عید نشاط آفرین مربوط به بخشی از کره زمین است که تمدن های بزرگ بشری دز آنجا شکل گرفته و آئینهای مقدس در آنجا ظهور کرده و نشو نما یافته است . این عید باشکوه و شادی فراوان در سرزمین های وسیع و کشورهای متعددی متجاوز از 20 کشور بر گزار می گردد ولی علاقه و عنایتی که مردم ایران، به این عید باستانی از خود نشان میدهند در هیچ کجای دیگر مشهود و محسوس نیست .

این جشن جشنی تشریفاتی که تنها عادت برخی ملتها و رسوبات فکری آنها به آن شکل داده باشد نیست ، بلکه عیدی واقعی و طبیعی است و همراه با تجدید حیات دوباره زمین و آغاز جنب و جوش و تحرک در کوه و دشت و صحرا و باغ و بوستان است . جمادات  ، نباتات ، حیوانات و همه عوامل طبیعی از ابر و باد و باران و غیره در این جشن بزرگ و تحوّل بخش شرکت می کنند .

تغییر و تحوّلاتی که در اوضاع طبیعی پدید می آید بیداری و هوشیاری که کوه و دشت و باغ و راغ از خود نشان میدهد به راستی بیدار کننده و هشدار دهنده است ، انسانهای با بصیرت با چشمهای حقیقت بین و گوشهای پند شنو درس های بسیار سازنده و ارزشمندی از حیات و حرکت طبیعت در فصل بهار میگیرند ، و بیداری طبیعت مرده را الگوئی برای بیداری و هوشیاری خود میشمارند .

خزان غم انگیز و بهار دل انگیز که با نظم دقیق و حساب شده در پی هم میآیند بروشنی از حکمت و تدبیر ذات اقدس الهی و زندگی و مرگ انسانها و حیات دوباره آنها در بهار قیامت سخن می گوید .

در باره سابقه این عید ، داستانهای اساطیری بسیار آورده اند که در مجموع سابقه چند هزار ساله را نشان میدهد از آنجمله گفته اند که چون جم بجای پدرش طهمورث ( از سلسله پیشدادیان ) بر تخت نشست و از کار انتظام مملکت و نظم امو ر بپرداخت ، اعلام عید نمود و این عید نوروز در میان ایرانیان بماند .

در باره سابقه مذهبی این عید نوروز باید گفت که این عید در دین زردشتی رنگ مذهبی بخود گرفته است و عید نوروز و مهرگان مورد توجه خاص پیروان زردشت بوده و میباشد ، گرچه  مهرگان کمی رنگ باخته است . در اسلام ، روایاتی در مورد اینکه پیامبر و علی صلی الله علیه و آله و علیه السلام این عید را ردّ نکرده اند ، بلکه مورد تایید قرار داده اند ، وجود  دارد .

در حدیثی معروف از امام صادق علیه السلام آمده که نوروز در اصل مورد عنایت عرب بوده و عجم از آنها گرفته اند و در این روز وقایع مهمی اتفاق افتاده مانند میثاق الهی و عهد است . نزول وحی بر رسول خدا نصب امیرالمؤمنین بخلافت - استقرار کشتی نوح ، کسر اصنام بدست حضرت ابراهیم ، کسر اصنام کعبه به وسیله حضرت علی علیه السلام بر دوش پیامبر ، ظهور حضرت مهدی موعود ( عج ) ، ( این حدیث در بحارالانوار و بعضی منابع حدیثی دیگر موجود است ) .

جاحظ نویسنده بزرگ عرب در قرن 2 و 3 در المحاسن و الاضداد ، و ابوریحان بیرونی منجّم و فیلسوف معروف در قرن 4 در الآ ثار الباقیه از نوروز سخن گفته اند .

در باره ارزش اجتماعی و ملی نوروز سخن بسیار توان گفت ، تحول و تحرکی که برای استقبال از نوروز در مردم پدید میآید بسیار ارزشمند است ، تهیه لباس نو ، تغییر و تبدیل در وسائل منزل و یا در صورت امکان نقل به منزل نو ، غبار رویی و کاشتن سبزه و نظافت خانه و در و دیوار و لوازم و اسباب و ایجاد محیط نو و روحیه نو همه اینها از برکات عید نوروز است .

از آثار نوروز دید و بازدیدها ، دور هم جمع شدن فامیل ، صله ارحام ، هدیه دادن بیکدیگر و رفع کدورت ها است ، بعلاوه احساس عزت نفس و شخصیت تاریخی و سابقه آبرومند ، موجب انسجام و اتحاد و گرایش های مهربانانه و اتکاء بنفس میشود . داشتن فرهنگ تاریخی افتخار آمیز ، تاثیر خوبی در روحیه ها و احساس انسانی افراد دارد . 

این عید سعید ملی و مذهبی و طبعی را بعموم کسانیکه دلی همچون بهار سبز و مهربان دارند به خصوص همکاران محترم و سردفتران و دفتریاران بازنشسته و شاغل تبریک و تهنیت میگوئیم و از خداوند قادر متعال میخواهیم که دانش و بینش و صفای باطن هرچه بیشتر به همگان عنایت فرماید . 

                                                       دکتر محمد شیخ الرئیس کرمانی