مصاحبه جناب آقای حمزه طبیبی
نویسنده : زیرنظر مدیریت کانون سردفتران و ذفتریاران بازنشسته - ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱٢ فروردین ۱۳٩۱
 

مصاحبه جناب آقای حمزه طبیبی سردفتربازنشسته اسنادرسمی 372 تهران با نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران بازنشسته


(هرجا عنوان - کانون صنفی - به کار برده شود ، منظور کانون صنفی سردفتران ودفتریاران بازنشسته است)                                                                                   

حمزه طبیبی : خواهشمند است برای رفع برخی توهمات و روشنگری توضیحی در باره کانون سردفتران و دفتریاران بازنشسته بدهید .     

کانون صنفی : کانون صنفی سردفتران و دفتریاران بازنشسته تشکلی است صنفی که برابر مقررات جاری با تصویب و صدور مجوز وزارت محترم کشور تاسیس گردیده ،در اداره ثبت شرکتها هم به ثبت رسیده است ،هیات مدیره انتخابی مشخص دارد ،از 5سال قبل با همین نام اعلام موجودیت نموده واقداماتی در خور توان و در راستای اساسنامه خود انجام داده است . 

طبیبی : اهداف کانون صنفی چیست ؟

کانون صنفی : اهداف کانون صنفی مطابق اساسنامه آن میباشد که از آن جمله است دفاع از حقوق بازنشستگان صنف و جلوگیری از حیف و میل اموال دارائی های متعلق به آنان بوسیله هر حیف ومیل کننده ، حفظ حرمت بازنشستگان مذکور و خدمت رسانی به آنان در ابعاد مختلف ،استفاده از معلومات و تجربیات آن تجربه آموختگان ، تشکیل محافل علمی ، مذهبی ، ادبی ، تبادل اندیشه و امثال آن ، که در اساسنامه به تفصیل آن آمده است .

طبیبی : تاکنون چه خدماتی بوسیله کانون صنفی صورت گرفته و چه مشکلاتی را پشت سر گذاشته است .

کانون صنفی : تلاش برای متشکل نمودن علاقمندان به خدمت خالصانه و بی توقع ، سعی در استفاده از معلومات و تجربیات اعضاء بازنشسته ، تشکیل کمیسیون های مختلف از جمله کمیسیون مشاوره رایگان به مشکلات حقوقی ، ثبتی و سندی ، تذکرات و مکاتبات مکرر با سازمان محترم ثبت اسناد و املاک کشور در راستای حمایت از حقوق و مطالبات بازنشستگان مذکور در فوق و رسیدگی به امور کانون سردفتران جهت جلوگیری از حیف و میل اموال و نقودی که به عنوان امانت در دست هیئت مدیره کانون سردفتران قرار دارد ، گرچه به عللی که بر همگان قابل درک است به پاسخ مناسبی دست نیافته ولی از پیگیری غفلت نکرده و طبعا در کند نمودن روند حیف و میل ها اثر نموده است . این کانون بودجه مالی ندارد و مورد حمایت مالی احدی نیست و جا و مکان مناسبی در اختیارش نمی باشد ، حدود یکسال هم که از محل فعلی ( طبقه اول واقع در خیابان صحاف زاده ) استفاده می کند به شرحی که بعدا خواهم گفت به صورت ناقص و در واقع غیر مفید است . روی این اصل و با وجود مشکلات بسیار و کار شکنی های فراوان بخصوص از طرف برخی از اعضای هیئت مدیره کانون ، نتوانسته و نمیتواند خدمات مورد نظر خود را آن طور که باید ارائه کند و از کار کرد خود و وضع نا مساعد موجود راضی نیست .                                          

طبیبی : لطفا یکی از مشکلات اساسی را که در پیش رو داشته اید ، بیان کنید ؟

کانون صنفی : این کانون صنفی در آغاز تاسیس با پاره ای از حیف و میل ها و سوء استفاده ها که بوسیله برخی از افراد هیات مدیره کانون سردفتران ودفتریاران صورت گرفته مواجه گردید . قبلا بوسیله رئیس فعلی کانون صنفی از سال 1381 مسائل اتفاق افتاده در کانون سردفتران مورد پیگیری و مکاتبات و تذکرات لازم بوده و پیوسته با سازمان محترم ثبت و کانون سردفتران از طریق مکاتبه و تذکر طرح اشتباهات و خطا ها می شده و تذکرات لازم بعمل می آمده است ولی با همه اقدامات صریح و خیر خواهانه و حق طلبانه ایشان آثار محسوسی به بار نیامده بود و اغلب گیرندگان نامه ها و تذکرات از پاسخگویی طفره رفته و از کنار آن بی اعتنا گذشته بودند لذا کانون صنفی پیگیری های خود را برای اعاده حقوق از دست رفته و در معرض از دست رفتن ادامه داد و این امر طی مکاتبات فراوان با سازمان محترم ثبت و کانون سردفتران صورت گرفت بدیهی است طبعا این اقدامات موجب ناراحتی کانون سردفتران و دفتریاران می گردید و از پیش نیز بر اثر افدامات رئیس فعلی کانون صنفی ناراحت بودند لذا بی توجهی به تذکرات و نامه ها و کارشکنی ها طبیعی به نظر می رسیدو در پاره ای موارد دستور های سازمان ثبت نیز اجرا نشد ، این کار شکنی ادامه دارد و در حدی است که با وجود مکاتبات چندی در مورد تقاضای لیست کامل بازنشستگان از قرار دادن این لیست در اختبار کانون صنفی استنکاف نمودند و نه تنها نامه های مختلف این کانون صنفی و سازمان محترم ثبت بی نتیجه ماند حتی دستور صریح رئیس محترم سازمان ثبت به ماموران زیر نفوذ خود نیز حدود دوماه با امروز و فردا کردن و بی توجهی ها سپری شد و به نتیجه نرسید .

طبیبی : محل فعلی که در اختیار دارید به چه صورت در اختیار شما قرار گرفته است ؟

کانون صنفی : از زمان تصدی ریاست قبلی سازمان جناب آقای امیری این موضوع مطرح  بود که محلی در کانون سردفتران برای کانون صنفی سردفتران و دفتریاران بازنشسته منظور شود و با مکاتبات و پیگیری ها و اذیت و آزارهای بسیار و عدم وفا به قول و قرارها و شبیه سازی که درکانون سردفتران بوسیله افرادی تحت عنوان سردفتران باز نشسته به وقوع پیوست ، نهایتا سازمان محترم دستور تحویل مکانی را صادر نمود که مورد اجرا ازطرف کانون سردفتران قرار نگرفت مجددا رئیس وقت سازمان دستور مستقیم و کتبی برای تحویل مکان به کانون صنفی دادند بازهم کانون سردفتران اجرا نکرد و این قضیه ادامه داشت تا در زمان ریاست جناب آقای دکتر تویسرکانی با مذاکرات بسیار طی ماه ها که با استنکاف کانون روبرو می شد نهایتا در تاریخ دی ماه 89 معاون محترم امور اسناد و رئیس اداره کل امور اسناد با حضور رئیس کانون سردفتران برای تحویل محل در طبقه اول ساختمان خیابان صحاف زاده ( محل فعلی ) حاضر شدند ولی بر خلاف دستور ریاست سازمان که فرموده بودند با تنظیم صورت جلسه محل تحویل گردد رئیس کانون سردفتران حاضر به تنظیم صورت جلسه نشدند و محل به صورت شفاهی و معاطات ! تحویل شد . با این وصف کانون صنفی هفته ای یک یا دو جلسه در محل مزبور دارد و اخیرا هم به علت بر گزاری جلسه ختم مرحوم آیت الله مهدوی کرمانی در محل مزبور که به هزینه این کانون صنفی انجام شد کانون محترم سردفتران تهدید به مما نعت از استفاده از محل نمودند  (ظاهرا کاری را که انجام آن وظیفه بوده است ، سوء استفاده از محل و مبل و صندلی تلقی کردند ) بازنشستگان دیگری که تحت امر کانون سردفتران هستند و خود را جامعه سردفتران و دفتریاران بازنشسته کل کشور می نامند در همین محل تشریف می آورند .     

البته بهتر این بود که بازنشستگان صنف همه متحد می شدند و حق محوری و مطالبه حقوق بازنشستگان را در دستور کار خود قرار میدادند زیرا تحت اشراف کانون محترم سردفتران بودن با مطالبه ی حقوق بازنشستگان کردن ، نمیتواند هماهنگی داشته باشد . زیرا کانون محترم سردفتران خود مورد مطالبه است .

طبیبی : در سایت کانون سردفتران و دفتریاران مورخ 16 / 12 / 90 ذکر شده که رئیس کانون سردفتران در گرد همایی سردفتران و دفتریاران بازنشسته با حضور مدیر عامل و رئیس و نایب رئیس هیات مدیره کانون سردفتران سخنانی ایراد نموده لطفا توضیحاتی در رابطه با جلسه مزبور بدهید ؟

کانون صنفی : جلسه مزبور را بازنشستگان محترم تحت اشراف کانون که به نام جامعه خود را نامیده اند تشکیل داده اند و مربوط به کانون صنفی سردفتران و دفتریاران بازنشسته نبوده است ، رئیس کانون صنفی هم در مسافرت بوده وبعضی از اعضا هیات مدیره به عنوان مدعوّ شرکت کرده اند زیرا کانون صنفی از اتحاد و هماهنگی استقبال می کند منتها اتحاد برمحور حق و معیار راستی را می پسندد و با کسی مشکلی ندارد.

طبیبی : در سایت کانون به رئیس و نایب رئیس و مدیر عامل کانون بازنشستگان تصریح شده ، در این مورد چه می گویید؟

کانون صنفی : این کانون صنفی شرکت تجاری نیست که مدیر عامل داشته باشد بلکه نوعی انجمن صنفی است که با ابلاغ مخصوص وزارت کشور فعالیت می کند به نظر می رسد برخی بازنشستگان محترم شرکتی را به ثبت رسانیده و نام آن راجامعه سردفتران و دفتریاران کل کشور نامیده اند و از اهداف خود همکاری با کانون محترم سردفتران را ذکر کرده اند و این شرکت ارتباطی به کانون صنفی ندارد .  

استفاده از عنوان کانون سردفتران و دفتریاران بازنشسته و یا به اختصار کانون بازنشستگان سوء استفاده از عنوان است که در صورت صحت چنین مطلبی قابل تعقیب می باشد . جلسه مزبور بوسیله همین همکاران که در ظل عنایات کانون سردفتران روزگار می گذرانند ، تشکیل گردیده و کانون محترم سردفتران که از آنها حمایت می کند ظاهرا جلسه مزبور را نیز مدیریت نموده و رئیس آن در جلسه شرکت کرده سخنانی ایراد فرموده است

طبیبی : در پایان شرح مندرج سایت به صراحت این جمله وجود دارد ( همچنین در این نشست ، نصیریان : مدیر عامل - علومی : رئیس هیات مدیره کانون بازنشستگان به بیان پیشنهادات خود پرداختند ) در این مورد چه می گوئید ؟

کانون صنفی : همانطور که بیان شد این کانون صنفی مدیر عامل ندارد و نمی تواند داشته باشد رئیس هیات مدیره آن هم یک سردفتر بازنشسته عضو هیات علمی دانشگاه است بنابر این اگر چنین مطلبی ، در سایت آمده باشد می تواند به جعل عنوان قابل تفسیر باشد .

طبیبی : اگر توصیه ای به بازنشستگان دارید ، بفرمائید .

کانون صنفی : سفارش ما به بازنشستگان آن است که اتحاد را از دست ندهند و همه حول محور واحد متحد شوند ، دقت فرمایند که صداقت ، حق محوری وقصد خدمت به دور از خود پرستی و جاه و مال طلبی در کجاست ؟ حول چنین محوری متحد شوند .                   

دقت کنند که دنیا و آخرت خود را خدای نکرده به خاطر دنیای دیگران و به اشتباه و به ثمن بخس در معرض آفت و خطر قرار ندهند . در سال های پیری - که عمرشان دراز باد - حق مداری را بر دوست مداری و منافع محوری ترجیح دهند که دنیا محل گذر است و آخرت نزدیک تر از نزدیک .