مصاحبه آقای دکتر محمد شیخ الرئیس کرمانی
نویسنده : زیرنظر مدیریت کانون سردفتران و ذفتریاران بازنشسته - ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩۱
 

باسمه تعالی

متن مصاحبه آقای دکتر محمد شیخ الرئیس کرمانی

رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق

با نماینده جمعی از سردفتران

جناب آقای دکتر محمد شیخ الرئیس کرمانی

ریاست محترم کانون سردفتران ازدواج و طلاق

احتراماً چون به قرار مسموع ، انتخابات کانون سردفتران ازدواج و  طلاق جهت تعیین اعضاء جدید در تاریخ 19/2/1391  برگزار می شود ، خواهشمند است به منظور روشن نمودن جوانب موضوع و موقعیت کانون، به پرسش های ذیل پاسخ لازم مرحمت فرمایید. پیشاپیش ازبذل عنایت جنابعالی تشکروسپاسگزاری مینمایم.

مجتبی تقدیسی/ سردفتر ازدواج 111 تهران

نماینده جمعی از سردفتران

پرسش 1: هدف از تشکیل کانون سردفتران ازدواج و طلاق چه بوده است؟

پاسخ1: اهداف تاسیس کانون به شرحی است که در اساس نامه ی آن آمده است که از آن جمله است: ارتقاء علمی و عملی اعضاء و رفع مشکلات شغلی اعضاء، حفظ حرمت آنان ،‌کوشش در به تصویب رسانیدن قانونی مقبول برای دفاتر ازدواج و طلاق، راه اندازی سایت اطلاع رسانی و جلوگیری از نفوذ افراد فاسد در صنف و بالاخره بهره مندی از مرکزیتی که به منافع مادی و معنوی صنف بیاندیشد.

پرسش 2:علت تغییر نام جامعه سردفتران روحانی ازدواج و طلاق به کانون سردفتران ازدواج و طلاق چه بوده و جامعه مذکور چه اهدافی داشته و تا چه حد موفق بوده است؟

پاسخ 2: علت عمده در تغییر نام «جامعه روحانی» به کانون ، تعمیم عنوان بود. زیرا متبادر از عنوان سابق فقط سردفتران معمّم بوده، چون در عرف متداول به غیر از ارباب عمائم روحانی نمی گویند و با این وصف جمع کثیری از سردفتران ازدواج و طلاق از شمول عنوان خارج بودند مضافاً به اینکه کلمه  «کانون»  به کلمه «جامعه» امتیازات و افتراقات بینّی   دارد. در مورد اهداف جامعه باید گفت شبیه اهداف کانون بوده و حدود موفقیت را دقیقاً اطلاع ندارم ، اجمالاًدر انجام پاره ای خدمات تردیدی نیست.

پرسش 3: کانون تا کنون به چه اقداماتی دست یافته و تا چه حد موفق بوده و سابقه امر چگونه بوده است؟

پاسخ3: در پانزدهم بهمن 85 انتخابات کانون برگزار شد ولی به علت پاره ای کارشکنی های مغرضانه صدور مجوز رسمی وزارت کشور در اسفند 87 صورت پذیرفت (سه سال تاخیر) شگفت انگیز تر آنکه تحویل مجوز به ما تا حدود هفت ماه تاخیر دیگر معوق ماند و در تاریخ 24/6/88 مجوز به ما تحویل شد که هفت ماه هم اینجا از مدت اعتبارمجوز سپری شد.با این وصف در مدت باقی مانده اقداماتی در حد توان اعضاء محترم کانون و امکانات موجود، انجام گردیده است از قبیل:

-         معرفی کانون و تلاش در استقلال شخصیت آن .

-         افتتاح حساب بانکی به نام کانون.

-         ثبت نام اعضاء و صدور کارت شناسایی با طرحی زیبا برای کلیه اعضاء.

-         سپرده گذاری حق عضویت ها و نگه داری دارائی صنف.

-         اصلاح تعرفه حق التحریر(هرچند عین خواسته کانون میسور نشده).

-         مدافعات و مذاکرات دلسوزانه در ملاقاتهای مکرر با مقامات ثبتی.

-         حضور در جلسات  رسیدگی به مشکلات دفاتر.

-      حضور در کمیسیون حقوقی مجلس جهت تلاش در تصویب قانونی خوب و کارگشا.و نیز در مجمع محترم تشخیص به منظور تبیین و درخواست رفع مشکل ماده واحده مربوط به طلاق و طلاق رجعی .

-         رفع مشکل تحویل اوراق و پی گیری در مکاتبات مکرر تا اخذ نتیجه.

-      جلب همکاری سازمان محترم ثبت  در مورد عدم ارجاع سردفتران فرتوت که در معرض  احتمال عدم قدرت  به ادامه کار هستند و بر اثر کهولت مبتلا به ضعف قوای ذهنی و جسمی شده اند، به مراکز تخصصی پزشکی و روانی ، زیرا این امر موجب بی حرمتی به آن بزرگواران بود و لذا راه مناسب محترمانه ای برای تشخیص موضوع پیشنهاد شد که در حال حاضراجراء می شود- درهمینجا بایدازسازمان محترم ثبت تشکر کنم.

-         پاسخگویی تلفنی به سوالات دفترخانه ها از هر نقطه مملکت.

-         سعی در تصویب قانونی که برای بیمه و بازنشستگی همکاران ترتیبی اتخاذ شود و شاغلان تا مرحله از کارافتادگی مجاز به ادامه کار باشند.

کار بسیار خوبی که با لطف و حسن نیت جناب آقای دکتر تویسرکانی ریاست سازمان محترم ثبت صورت پذیرفت این است که پی گیری هائی که برای تشکیل کمیسیون رسیدگی به مشکلات دفاتر ازدواج و طلاق داشتیم به نتیجه رسیدبه این توضیح که به دعوت کانون جلسه افطاری در 22/5/90 در سالن گلدیس با حضور ریاست معظم سازمان ثبت و جمع کثیری از همکاران برگزار شد . در این جلسه حقیر ضمن سخنرانی به تشریح معضلات و مشکلات دفاتر پرداختم و از ریاست محترم سازمان تقاضای صدور دستور مبنی بر تشکیل کمیسیون مورد درخواست برای رسیدگی به مشکلات دفاتر ازدواج و طلاق را نمودم.ریاست محترم سازمان عنایت فرموده دستور فرمودند به سرعت کمیسیونی با شرکت  چند مقام عالی رتبه ثبتی و نمایندگان کانون تشکیل شد ،اولین جلسه  این کمیسیون در تاریخ 2/6/90 در سازمان محترم ثبت برگزارشد و قرار شد که هفته ای یک جلسه تشکیل گردد و تا بحال به چند مشکل رسیدگی شده ولی به علت اینکه در پاره ای هفته ها موانعی در تشکیل آن پیش آمده پیشرفت زیادی نداشتیم امید است اعضاء جدید پی گیری کنند تا انشاء الله  تعالی مشکل حل  نشده ای در کار دفاتر نماند.

پرسش4: آیا شما در انتخابات پیش رو به عنوان کاندیدا شرکت می کنید ، علت حضور و یا عدم حضور خود را بفرمایید.

پاسخ 4 : من در انتخابات شرکت می کنم ولی به عنوان رأی دهنده نه کاندیدا،‌و از دوستان تقاضا کرده ام مرا معاف فرمایند  به حمد الله تعالی پایه گذاری کار انجام شده و خدماتی در حد توان ارائه گردیده، آیندگان با استمداد از عنایات الهی راه را ادامه دهند و من برای توفیقاتشان دعا می کنم، البته در حد توان بدون سمت همیشه در خدمت همکاران و هیأت منتخب خواهم بود.

پرسش 5:به چه علتی کاندید شدن در انتخابات جدید را نمی پذیرید؟

پاسخ5: بهتر می دانم نیروهای تازه نفسی  وارد این میدان شوند و از مشورت معمرّین و پیش کسوتان هم بهره بگیرند. این را هم بگویم که همکاران برای همکاری  و وقت گذاری عنایت نمی فرمایند حتی با دعوت عامی که در سالن اجتماعات سازمان ثبت به کرات و در جلسه 21/5/90 در سالن گلدیس برای همکاری و تشکیل کمیسیون ها به عمل آمد، توجه ای ملاحظه نشد و تعداد انگشت شماری هم متاسفانه کارشکنی هایی می کنند، این گونه امور نیز درضعف امید من به پیشرفت سریع امور و تصمیم به عدم حضور طبعاً بی تاثیر نبوده است.

پرسش 6: ممکن است راهنمایی فرمایید که به نظر شما چه کسانی صلاحیت عضویت در هیات مدیره را  دارند تا همکارانی که به شما  به خاطر سوابق کاری و مراتب علمی و عملی اعتماد دارند به آنها  رأی بدهند و شما خودتان به چه کسانی رأی می دهید؟

پاسخ6:همکاران خود اهل تحقیق و تشخیص هستند و به اشخاصی رأی می دهند که دارای شخصیت خانوادگی ، شرف انسانی، سوابق حسنه، حق مدار و شجاع، دور از خود پسندی و خود محوری و مصداقی از« لا یریدون علواً فی الارض و لا فساداً » باشند، پاداشی جز خدمت به همکاران و رضای خداوند نخواهند و آماده شنیدن ملامت ها و تحمل آزارها نیز باشند.

من هم به چنین اشخاصی رأی می دهم.

پرسش7: آنچه بیان فرمودید وصف بود، ممکن است اسامی برخی از مصادیق اوصاف فوق را بگویید؟

پاسخ7: با کمال پوزش نام بردن اشخاصی به مصلحت نیست  اکثریت قاطع همکاران عزیز  به زینت دانش و بینش آراسته اند و می توانند ولو با بذل جهد تکلیف خود را بشناسند و عمل فر مایند.

پرسش 8: گروهی از همکاران تحت عنوان ایثارگران جهت شرکت  در انتخابات اعلام موجودیت کرده اندوافرادی رابه عنوان کاندید معرفی می کنند، نظر شما در این مورد چیست؟ این گروه به بنده نیز پیشنهاد همکاری داده اند به نظر جنابعالی تکلیف بنده چیست؟

پاسخ8: حقیر نیز مطلع شده ام که جمعی از همکاران به منظور جلوگیری از تشتت آرا با دیدگاه حق مداری و به دور از خود محوری با حسن نیت  همراه و متحد شده اند و با عطف به نظر به اینکه این حرکت نوعی ایثار است نام ایثارگران بر خود نهاده اند، با شناخت اجمالی که از این همکاران یافته ام این همکاران را در افق فکری نزدیک به خود می بینم و به کاندیدهای آنها(ایثارگران) رأی  می دهم . در مورد جنابعالی نیز  چنانچه به صداقت و سلامت نفس گروه نامبرده مطمئن هستید چه اشکالی در همکاری می تواند، باشد« تعاونوا علی البر و التقوی و لا تعاونوا علی الاثم و العدوان»

پرسش9: تاکیداً عرض می کنم با حسن اعتمادی که همکاران محترم به شخص شما با توجه به سوابق خدماتی و معلوماتی وجهات دیگر دارند آیا بهتر نبود  کاندیداتوری را می پذیرفتید تا بلکه صنف از نظرات ،‌اقدامات و همکاری های شما بی بهره نمی ماند؟

پاسخ 9: حقیر در خدمت هیئت مدیره منتخب خواهم بود و با توان اندک و بضاعت مزجاه از مشاوره و موازره دریغ نخواهد شد.

پرسش 10: اگر تذکر نکات خاصی را لازم می دانید، بفرمائید.

پاسخ 10: فضل وکمال همکاران عزیزجایی برای تذکر دادن حقیرباقی نمیگذارد و خود بهتر از من می دانند که اگر اشخاصی از موضع نفاق، ریاست طلبی و خود محوری عرض اندام  کنند به آنها رأی ندهند اینگونه اشخاص ، گفتار و رفتارشان بر باطنشان شهادت می دهد « ولو نشاء لأریناکهم فلعر فتهم بسیماهم و لتعرفنهم فی لحن القول»  رأی خود را به کسانی خواهند داد که دغدغه صیانت از حرمت صنف و رفع مشکلات مادی و معنوی حال و آینده  آنان را داشته باشند. «والله یهدی من استتهداه و ینصر من نصره»

 و السلام علی عباد الله الصالحین

 

در پایان، از اینکه با صرف وقت کافی به سوالات مطروحه پاسخ مناسب و روشنگرانه دادید از جنابعالی سپاسگزاری می کنم.

مجتبی تقدیسی سردفتر ازدواج 111 تهران/نماینده جمعی از سردفتران

 با توجه به انصراف آقای دکتر محمد شیخ الرئیس از شرکت در انتخابات کانون سردفتران ازدواج و طلاق امید می رود که انشاالله تعالی فرصت بیشتری برای راهنمایی و پیشبرد اهداف این کانون داشته باشند .                               

                                                    روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران                                                                                   بازنشسته