متن کامل جوابیه کانون سردفتران ودفتریاران بازنشسته به مقاله ای در وبلاگ قلم سلیم
نویسنده : زیرنظر مدیریت کانون سردفتران و ذفتریاران بازنشسته - ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ روز ٢۸ آذر ۱۳۸٩
 

باسمه تعالی

اخیراً مطالبی در برخی از سایت ها و وبلاگ ها در مورد کانون سردفتران و دفتریاران بازنشسته و اظهار نگرانی  از اینکه در محلی از ساختمان های متعلق به کانون سردفتران و دفتریاران این کانون مستقر شود ، نوشته شده است.

جای اندوه  است که برخی از وابستگان به کانون سردفتران  دوستان خود را به نوشتن چنین مطالبی وادار کنند و بخواهند از راه جوسازی ،عدم تعهد کانون سردفتران به حقوق بازنشستگان و استنکاف و تمرد از دستور سازمان محترم ثبت اسناد و املاک کشور را توجیه کنند و برای فرار از مجازات چاره جوئی نمایند.

لااقل خوب بود فکر می کردند که امور داخلی جامعه سردفتری را بایستی با منطق و استدلال و نظارت بی طرفانه  و مدبرانه سازمان محترم ثبت اسناد و املاک کشور که نظارت عالیه بر این جامعه دارد حل و فصل کنند نه این که  در وبلاگ ها و سایت ها و رسانه های جمعی به نمایش بگذارند و نیز شرط  خرد بوده و هست که کانون بازنشستگان را وادار نکنند که اتفاقات  بسیاری را که در کانون سردفتران رخ داده رسانه ای و سایتی کنند. کانون سردفتران بازنشسته با اینکه انتقاد شدید نسبت به بسیاری از عملکرد کانون دارد ولی  سعی کرده که بارو گشائی از مسائل در سازمان ثبت و با مداخله سازمان محترم ثبت جلو اقدامات ناروای برخی از عوامل کانون سردفتران  و وابستگان آن ها را بگیرد و آنان را وادار به جبران اشتباهات گذشته نماید و چون سال ها به این وظیفه صنفی و اخلاقی خود ادامه داد و نتیجه مطلوبی به دست نیامد برای اینکه عمل به وظیفه را در حد توان به کمال رسانده باشد اقدام به شکایت و طرح دعوی در دادگستری نمود که بیش از یکسال است پرونده  امر در دادسرای کارکنان دولت مطروح است به شرحی که گفته شد کانون سردفتران بازنشسته هیچگاه در اندیشه عمومی  کردن، رسانه ای کردن و جنجال آفرینی و اهانت و جسارت به کسی نبوده و نیست ولی چون به طوریکه دیده می شود اشخاصی بانام و بی نام - که سر چشمه آن معلوم است - شبهه افکنی و توهین به وسیله  سایت و وبلاگ و گاهی شبنامه را روا داشته اند لذا در پاسخ و برای رفع ابهام ، به صورت بسیار مختصر به جوسازی ها و شبهه افکنی ها ،در همان حدودی که در سایت ها و و بلاگ ها ملاحظه شده پاسخ داده می شود بشرح زیر:

از ملاحظه نوشته های سایت ها و وبلاگ های گوناگون دوستان کانون سردفتران به طور خلاصه چنین به دست می آید که آقایان  دلسوزانه ، از اینکه کانون سردفتران محلی را در اختیار کانون سردفتران بازنشسته بگذارد که جائی برای گردهمائی و خدمت رسانی و مذاکرات و تصمیم گیری های اعضاء  آن باشد ناراحت  هستند و ناراحتی و دغدغه آنها در چند مورد زیر خلاصه می شود که برای رفع شبهات  و توهمات درباره هرکدام توضیحی داده می شود:

1.      کانونی در عرض کانون سردفتران تشکیل شده است که به اعتبار و استقلال کانون لطمه می زند.
پاسخ: کانون سردفتران بازنشسته تشکل صنفی است  و طبق اساس نامه خود که بیشتر بر محور دفاع از حقوق بازنشستگان از سردفتران و دفتریاران  و بهره گیری جامعه از تجربیات آنان دور می زند، عمل می کند و کانون سردفتران نیز طبق قانون خاص و مدون خود عمل می کند، و انجام وظیفه می نمایند معارضه و تداخلی در کار نیست مگر اینکه انتقاد از پاره ای عملکرد های کانون را که از جایگاه دفاع از حقوق بازنشستگان صورت می گیرد ، دخالت تلقی فرمایند؟؟؟

2.      کانون سردفتران و دفتریاران بازنشسته می خواهد از امکانات  کانونی استفاده کنند که در اثر بیگاریهای سردفتران  تحصیل شده است.
پاسخ:اولاً تقاضای استفاده ای از امکانات مالی و کمک های بلاعوض و امثاله از کانون سردفتران  نشده است صرف   اینکه جائی از ساختمان های متفرق و احیاناً بلا استفاده متعلق به کانون را  در اختیار داشته باشد که  دیناری به هیچ جای کانون ضرر نمی زند و هیچ هزینه ای برای کانون سردفتران  ندارد.موجب این بلوی است.
یکی از بهترین استفاده ها از ساختمان های کانون  به حکم عرف و نظائر آن در سازمان ها و وزارت خانه ها و برابر محتوای ماده واحده همین استفاده کانون رسمی سردفتران و دفتریاران بازنشسته است که اساس کار آن  دفاع از حقوق بازنشستگان و خدمت رسانی به آنان است. ثانیاً وجوهی که در اختیار کانون است، محصول اجرای ماده واحده ای است که با کوشش و پی گیری مسئول فعلی کانون سردفتران بازنشسته  و برخی  دوستان ایشان  مصوب گردیده است. آنانی که  سال های پس از انقلاب را به خاطر دارند خوب  می دانند که پس از حذف منبع در آمد کانون ازمحل مالیات در سال59 با تلاش  چندین ساله چه کسی و با چه مشقاتی ماده واحده ای که امروزه حیات کانون و شاغلان و بازنشسگان به آن پیوند دارد ، به  تصویب مجلس محترم شورای اسلامی رسید  به علاوه این وجوه نتیجه فعالیت های همین بازنشسته ها هم هست.

3.     این کانون غیر قانونی است.
پاسخ: این کانون برابر مقررات جمهوری اسلامی تاسیس شده و دارای پروانه  رسمی از وزارت کشور است و دارای اساس نامه مصوب قانونی و هیأت مدیره شناخته شده است، بفرمائید قانونی یعنی چه؟ اگر این پروانه قانونی نیست پس وزارت کشور قانونی نیست و سازمان محترم ثبت هم که  قانون مدارترین سازمان ها است  دستور غیر قانونی صادر کرده است راستی این  چه حرفهائی است؟!!

4.     منبع درآمد کانون از دفاتر شاغل است.
پاسخ: اولاً این طور نیست ، درآمد کانون  محصول زحمت  بازنشستگان و شاغلان هر دو می باشد بعلاوه از هر جا می خواهد باشد برای کانون سردفتران  چه فرق می کند؟ گفته شد کانون سردفتران بازنشسته  خدمت مجانی و با هزینه خود و به انگیزه خدمت  و قربت می کند مطالبه منافعی ندارد.

5.    کانون کسر بودجه دارد.
پاسخ : کسر بودجه کانون به خاطر بسیاری هزینه ها و خریدها و  برداشت ها     است که مورد شکایت  این کانون می باشد و در اینجا  این کانون با شما همراه است و یک سخن می گوید ما با شما همراهیم.

6.    ممکن است کانون های دیگر هم تاسیس  شود
 پاسخ : اولاً این عنوان قابل تکرار از لحاظ مقررات نمی باشد. ثانیاً  اگر تشکل های دیگری  با نام های دیگر به وجود آید چه ارتباطی به مسأله حاضر این کانون دارد؟.

7.     این کانون تشکل شخصی است.
پاسخ:  اشتباه می کنید تشکل صنفی است و در حوزه  مجموعه سردفتری است و مدافع حقوق بازنشستگان و شاغلان است نه مدافع شخص معین .

8.     برخی  پنداشته اند که کانون سردفتران تشکلی که در ارتباط با سردفتران اسناد رسمی نیست  می خواهد کمک مالی کند و آن را ردیف هزینه ها ی  سنگینی که هیأت مدیره کانون بر کانون  تحمیل کرده اند (مانند سفرهای خارج از کشور،سکه های طلا و خریدهای و همایش ها) به حساب آورده اند.
پاسخ: اولاً بحث کمک مالی نیست ثانیاً کانون بازنشستگان عضو اصلی اعضاء جامعه سردفتر است ثالثاً  این کانون دقیقاً همان را می گوید که این بزرگواران می گویند یعنی انتقاداز عملکرد کانون و ریخت و پاش ها و لزوم حفظ دارائی بازنشستگان.

9.      برخی خیال کرده اند که کانون بازنشستگان بنا دارد امور بازنشستگان را انجام دهد.
پاسخ: اصلاً چنین چیزی نیست و مسایل بیمه و بازنشستگی به موجب قانون و آئین نامه های مربوطه بر عهده کانون سردفتران است.

10.    برخی دیگر پرسیده اند مگر محل تجمع بازنشستگان به عهده کانون است .
پاسخ: قبلا به جواب این پرسش پرداخته شده و اضافه می شود چگونه کانون محل تجمع جوامع را که به قیمت سنگین خریداری نموده تامین می کند و هزینه های آنها را به عهده می گیرد در صورتیکه  حسب صریح ماده واحده تامین رفاه بازنشستگان خاصه که در یک محور قانونی باشند مورد تایید است.

در پایان باید گفت که بزرگوارانی که با این همه حرارت دل می سوزانند که جای تجمعی در اختیار کانون سردفتران و دفتریاران بازنشسته قرار نگیرد با اینکه این کانون مدافع حریم بازنشستگان و شاغلان می باشد، هیچ گاه درصدد برآمده اند که هم صدا با این بازنشستگان برای جبران حقوق تضییع شده و برداشت های ناروا و جلوگیری از تکرار آن اقدام و عملی انجام دهند؟ همه همت ها و غیرت ها در این خلاصه شده است که کانون بازنشستگان نتواند از ساختمان بلا استفاده ای استفاده کند و مزاحمان حرفه ای نداشته باشد. بدون اینکه هیچ هزینه ای برای کانون سردفتران تصور شود.

خردمندان و اندیشمندان علت ها را می شناسند و قضاوت می کنند. آیندگان نیز در فضایی روشن و آزاد قاضی خوبی خواهند بود.

 

کانون سردفتران و دفتریاران بازنشسته